TOEFL iBT Exam
TOEFL iBT Exam
TOEFL
TOEFL

کلمه TOEFL مخفف عبارت Test Of English as a Foreign Language است و توسط مؤسسه ی (ETS)، که مؤسسه ای غیر انتفاعی واقع در ایالات متحده ی آمریکاست، طراحی شده است. بنابراین اگر می خواهید مهارت خود در زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم ارزیابی کنید باید ابتدا این آزمون را بشناسید.

آزمون TOEFL و آزمون IELTS، یکی از دو امتحان اصلی جهت ارزیابی سطح توانایی استفاده از زبان انگلیسی توسط افرادی است که زبان مادریشان انگلیسی نیست، ولی قصد مهاجرت و یا ادامه ی تحصیل در دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی انگلیسی زبان را دارند.

این آزمون توسط بیش از 11000 دانشگاه و موسسه در بیش از 150 کشور جهان ، از جمله استرالیا ، کانادا ، نیوزیلند ، ایالات متحده و در بخش هایی از اروپا و آسیا مورد پذیرش می باشد.

ابتدا آزمون تافل به صورت کاغذی (PBT) بود و داوطلبان جواب پرسش ها را با مداد روی برگه پاسخنامه علامت می زدند. با پیشرفت تکنولوژی، تافل به صورت کامپیوتری (CBT) برگزار میشد. اما امروز فقط به صورت های کاغذی (PBT) و اینترنتی (IBT) برگزار می شود. مقیاس نمره در هر کدام از این آزمون‌ها متفاوت است.

آزمون تافل اينترنتي (ibt) شامل بخش جديدي به عنوان Speaking است و بخش Structure  که تا قبل از این در آزمونهاي کتبي  (pbt)و کامپيوتري  (cbt)وجود داشت، حذف شده است.

گرامر بطور غيرمستقيم در بخشهاي ديگر اين آزمون مورد ارزیابی و سنجش قرار مي‌گيرد. مدرک آزمون تافل از زمان صدور، به مدت دو سال معتبر است. آزمون تافل شامل چهار بخش است که هر بخش 30 نمره دارد و مجموع نمره در این آزمون به 120 میرسد. مدت زمان این آزمون حدود 3 ساعت و 30 دقیقه می باشد.

آزمون TOEFL از چهار بخش تشکیل‌شده است:

بخش‌های نوشتاری (writing)، گفتاری (Speaking)، شنیداری (Listening) و خواندن (Reading) مهارت‌هایی هستند که در این آزمون ارزیابی خواهند شد و در ادامه به توضیح مختصری در مورد هرکدام خواهیم پرداخت.

این بخش شامل دو قسمت است. یک قسمت تلفیقی و یک قسمت مستقل. در بخش تلفیقی شرکت کننده باید متن آکادمیکی را بخواند، سپس به ادامه آن گوش دهد و سپس نظرات خود را در مدت زمان 20 دقیقه بنویسد.

در بخش مستقل نیز می بایست یک مقاله بر اساس نظرات و تجربیات شخصی در مورد موضوع ارائه شده در مدت زمان 30 دقیقه بنویسد.

این بخش از آزمون تافل از اهمیت زیادی برخوردار است. در این بخش مهارت صحبت کردن شما در محیط آکادمیک مورد ارزیابی قرار میگیرد. درقسمت speaking چهار تمرین پیش رو دارید که در مورد موضوعات مختلف باید مکالمه انجام دهید. در قسمت اول شما باید در مورد نظرات، تجربیات و ایده های خودتان صحبت کنید.

در بقیه بخش ها که متشکل از یک متن کوتاه و يک مکالمه کوتاه مي‌باشد بايد اطلاعاتي را که از اين دو طريق بدست مي‌آورید را با هم تلفيق کرده و به سوالات پاسخ دهید و همچنین بايد نکات کليدي موجود در مورد آنچه که مي‌شنوید را به صورت خلاصه و مختصر در پاسخ‌هايتان ارائه دهید.

در این قسمت که حدود 17 دقیقه به طول خواهد انجامید، مهارت شما در بیان احساسات و نظراتتان مورد بررسی قرار خواهد گرفت. حدود 30 ثانیه برای آماده‌سازی پاسخ و45 الی60 ثانیه برای اعلام پاسخ زمان دارید. سؤالاتی که ممکن است از شرکت کنندگان پرسیده شود معمولاً در مورد موضوعات درسی، علمی و یا مسائل مربوط به دانشجویان خواهد بود.

در این بخش از آزمون با دو نوع فایل صوتی برای شما پخش خواهد شد. صداهای ضبط‌شده از مکالمات عادی افراد و صداهای ضبط‌شده از سخنرانی‌ها. تمامی فایل‌ها یک‌بار قابل پخش هستند. این بخش شامل حدود 4 الی 6 فایل صوتی از سخنرانی‌ها و 2 الی 3 فایل صوتی از مکالمات روزمره بین افراد است.

مدت‌زمان هر فایل صوتی بین 3 الی 5 دقیقه است و برای هر فایل می‌بایست به 6 یا 7 سوال پاسخ دهید. با توجه به این موضوع که در این بخش امکان پخش مجدد فایل‌ها وجود ندارد؛ لازم است شما در حین پخش فایل صوتی یادداشت ‌برداری کنید. مدت زمان پاسخگویی به سؤالات این قسمت 41 الی 57 دقیقه بوده و برای موفقیت در listening باید مهارت‌های کلامی خود را تقویت نمایید.

بخش Reading شامل 3 یا 4 متن است که هر یک متشکل از حدود 700 کلمه هستند و در هر متن 10 سؤال وجود دارد. شما 54 تا 72 دقیقه فرصت دارید تا به تمام سوالات بخش پاسخ دهید. موضوع متن‌ها آکادمیک بوده و معمولا در کتابهای دانشگاهی یافت می‌شوند. موضوعاتی که در قسمت Reading با آن ها مواجه می شوید همه از کتاب ها و مقالات و متون دانشگاهی است که یک فرد ممکن است در سال اول دوره ی کارشناسی در دانشگاه های انگلیسی زبان با آن ها مواجه شود.

سیستم نمره دهی آزمون TOEFL

نمره ی کلی تافل از ۱۲۰ محاسبه می شود، و هر بخش ۳۰ نمره دارد. کارنامه اعلام نتایج این آزمون شامل ۵ نمره متفاوت است که ۴ نمره مربوط به هریک از ۴ بخش آزمون است و یک نمره کل که معدل شما در تافل محسوب می شود.

دو بخش ابتدایی آزمون که شامل Listening و Reading است، بر اساس پاسخ‌های صحیح متقاضی سنجیده می‌شود. پاسخ هایی که به سؤالات بخش Speaking و Writing داده می‌شوند، بر اساس معیارهای معین که در اختیار مصححان آزمون قرار میگیرد بررسی می‌شوند.

Test-scoring-systemTOEFL
مهاجرت به استرالیامهاجرت کاری استرالیاسرمایه گذاری استرالیا
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *