Pearson Test of English
Pearson Test of English
هدر PTE

آزمون PTE  که مخفف Pearson Test of English  می باشد، آزمونی برخواسته از موسسه Pearson  انگلستان می باشد. نکته حائز اهمیت در این آزمون، تصحیح آن توسط هوش مصنوعی و بدون هیچ گونه دخالت انسانی است. این نوع تصحیح بر روی نوع آموزش و تمرین آن تأثیر بسزایی داشته و آنرا نسبت به آزمون های مشابه و هم دوران خود بسیار متفاوت کرده است.

شاید بتوان گفت که در کنار تسلط به زبان انگلیسی، کلید موفقیت در این آزمون تسلط بر نوع نمره دهی آن توسط هوش مصنوعی و تمرین کافی بر روی تکنیک ها و متریال موجود است. این مهم، کسب نمره بالاتر در این آزمون را نسبت به آزمون های دیگر ساده تر کرده است ولی این امر خود نیاز به تمرین زیاد بر روی قسمت های مختلف دارد.

این آزمون به صورت آنلاین و فقط در مراکز مورد تأیید موسسه پیرسون صورت می پذیرد و در حال حاضر فقط نوع Academic  آن برای پروسه مهاجرت و تحصیلی مورد تایید قرار میگیرد.

مدت زمان این آزمون 2 ساعت و در یک روز برگزار می شود. آزمون PTE در 3 بخش اصلی Speaking and Writing و Listening و Reading انجام می شود. بخش Speaking and Writing آزمون بین 54 تا 67 دقیقه وقت داشته و زمان آن به سرعت عمل متقاضی بستگی دارد.

این قسمت دارای 8 بخش می باشد:

PTE

Personal Introduction

قسمت اطلاعات شخصی شامل ۱ دقیقه فرصت می باشد. داوطلب می بایست حداقل 30 ثانیه از این بخش را صحبت کرده و به معرفی خود بپردازد و شامل هیچ نمره دهی مثبت یا منفی نمی گردد.

گرچه هدف اصلی این بخش کاهش استرس و آشنایی داوطلب با محیط محل آزمون و نرم افزار می باشد، اطلاعات می بایست صحیح و جامع باشد. در موارد خاص ادارات مهاجرت از این بخش برای چک کردن صحت هویت متقاضی استفاده می کنند.

بخش Speaking

Read Aloud

در این بخش جملاتی بر روی صفحه ظاهر می گردند. داوطلب آزمون فرصت کوتاهی برای خواندن جمله در سکوت داشته و سپس می بایست جمله را با صدای بلند بخواند تا صدای او ظیط گردد.

معیار نمره دهی این بخش به میزان تطبیق جمله به نمایش درآمده و صدای ظبط شده بستگی دارد و تلفظ صحیح نقش مهمی را ایفا می کند.

Repeat Sentence

در این قسمت از آزمون، جملاتی در هدفون داوطلب پخش می شود و داوطلب می بایست بلافاصله آن جمله را تکرار کند.

داوطلب می تواند در حین گوش دادن به هر جمله نت برداری کند. نمره این بخش به میزان تطابق جمله پخش شده و صدای ظبط شده بستگی دارد.

Describe Image

تصاویر مختلفی به نوبت بر روی مانیتور ظاهر می گردند. این تصاویر از تنوع بسیار بالایی برخوردار بوده و به طور تصادفی می توانند از تصویر یک منظره، مکان خاص، افراد یا نمودار باشند. در ابتدای ظاهر شدن هر عکس، متقاضی زمان کوتاهی برای دیدن عکس و نت برداری و پس از آن ۴۰ ثانیه فرصت برای توصیف آن دارد.

سرعت و روانی مناسب، استفاده از کلمات کلیدی موجود در تصویر و گرامر مناسب می تواند به کسب نمره مناسب در این بخش ختم گردد.

Retell Lecture

در این بخش از آزمون، یک فایل صوتی و یا تصویری برای نقش به نمایش در می آید که در آن شخصی در حال توضیح یک موضوع اجتماعی و یا علمی می باشد. داوطلب می تواند در حال پخش فایل نت برداری لازم را داشته و پس از آن در مدت ۴۰ ثانیه، لکچری را که دیده و یا شنیده به بیان خود تکرار کند.

مطرح کردن موضوعات اصلی لکچر و به کار بردن واژگان کلیدی با سرعت و روانی کلام مناسب، پارامترهای نمره دهی به این بخش می باشند.

Answer Short Question

کسب نمره از این قسمت در گرو قدرت شنیداری خوب، حضور ذهن و اطلاعات عمومی سطحی می باشد. سؤالات کوتاهی در مورد یک جسم، موجود زنده و یا مفهمو خاص در هدفون پخش می شود و داوطلب می بایست بلافاصله پس از اتمام سؤال، با استفاده از یک یا چند واژه به کوتاهترین روش ممکن به این سؤال پاسخ دهد.

مدت زمان پخش سؤال و پاسخگویی به آن بقدری کوتاه است که فرصتی برای نت برداری وجود ندارد.

بخش Writing

Summarize Written Text

از این نوع سؤال بین یک تا سه مورد به طور تصادفی در هر آزمون استفاده می شود. بعد از خواندن یک متن آکادمیک، داوطلب می بایست خلاصه آنرا تنها در یک جمله بین ۵ تا ۷۵ واژه بنویسد.

توجه داشته باشید که نکته اصلی در کسب نمره از این بخش استفاده از تنها یک جمله بوده و استفاده از جملات بیشتر مجاز نبوده و موجب از دست رفتن نمره آن بخش می کردد. مدت زمان پاسخگویی به هر بار مطرح شدن این سؤال 10 دقیقه می باشد.

Written Essay

در این قسمت، به سادگی و بدون هرگونه پیچیدگی، داوطلب می بایست مقاله ای به طول 200 تا 300 واژه را در پاسخ به موضوع داده شده بنویسد. این مقاله می بایست پیرو استاندارد های مقاله نویسی بوده و به موضوع مطرح شده پاسخی کامل بدهد.

نکته ای که قسمت مقاله نویسی را در آزمون PTE نسبت به آزمون های دیگر ساده تر و نمره آور تر کرده است، وجود متریال و تمپلیت های بسیاریست که بر اسا الگوریتم های نمره دهی این آزمون طراحی شده اند و در اینترنت قابل یافت می باشند.

Reading-PTE

بخش Reading

بخش Reading  آزمون PTE خود دارای 5 بخش بوده و مدت زمان آن 29 تا 30 دقیقه می باشد.

از آنجاییکه سؤالات بخش خواندن و درک مفاهیم یا درست و یا اشتباه می باشند و بحث تحلیل پاسخ داده شده همچون قسمت های گفتاری و نوشتاری وجود ندارد، این قسمت از آزمون همچون قسمت قبلی و بعدی تکنیک پذیر نبوده و به تسلط های خوانش انگلیسی فرد داوطلب باز می گردد.

بخش های این قسمت آزمون PTE بدین قرار هستند:

Multi choice. Choose multiple answers

پس از خواندن متون ارائه شده، سؤالات چند گزینه ای وجود دارند که دارای بیش از یک جواب صحیح بوده و داوطلب می بایست دو و یا بیشتر از گزینه ها را به عنوان جواب صحیح انتخاب کنند. بدلیل وجود نمره منفی در انتخاب پاسخ های اشتباه این قسمت به تمرکز و توجه بیشتری نیاز دارد.

Reading and Writing. Fill in the blanks

همانند بخش قبلی آزمون، متنی با جاهای خالی به نمایش در می آید ولی این بار گزینه ها کلی نبوده و برای هر یک از جاهای خالی گزینه های خاص آن قسمت وجود دارد. داوطلب می بایست برای پر کردن هر یک از این جاهای خالی، از گزینه های ارائه شده آن بخش استفاده کند.

Reorder Paragraphs

تسلط بر روی اصول نگارش از نظر تشخیص پاراگراف Introduction و یا پاراگراف Conclusion نقش اصلی در این بخش از آزمون را ایفا می کنند. در تعدادی باکس، پاراگراف های مختلف  از یک مقاله به طور به هم ریخته به نمایش در می آیند.

داوطلب آزمون می بایست این پاراگراف ها را در جای خود قرار داده و به ترتیبی این کار را انجام دهد که متن نهایی از نظر اصول نگارش و توالی معنایی در جای صحیح خود قرار داشته باشند.

Reading. Fill in the blanks

متنی بر روی مانیتور به نمایش در می آید که درون آن جاهای خالی وجود دارد. برای پر کردن این فضاهای خالی، گزینه هایی از جملات وجود دارد. داوطلب می بایست این جملات را در جای درست خود از نظر معنایی قرار دهد. نکته قابل توجه اینست که تعداد این جملات از تعداد جاهای خالی در متن بیشتر است.

Multi choice. Choose single answer

در این بخش پس از خوتندن متون ارائه شده باید به سؤالات چند گزینه ای پاسخ داده شود که تنها یک جواب درست دارند.

بخش Listening

بخش سوم آزمون PTE، بخش Listening است. این بخش خود دارای ۸ نوع سؤال بوده و زمان پاسخگویی به این قسمت بین30 تا 34 دقیقه می تواند متغیر باشد. در برخی موارد از این سؤال ها، جواب یگانه و مشخص می باشد و تنها راه پاسخگویی صحیح تسلط بر قواعد کلی آزمون های شنیداری زبان انگلیسی می باشد.

اما در برخی از آن ها جوابی مشخص و یگانه وجود نداشته و داوطلب موظف به تولید محتوا می باشد و این باعث شده که با یادگیری و تمرین تکنیک ها و متریال موجود، داوطلب بتواند نمره بهتری کسب کند. سئوالات این بخش از آزمون به شرح ذیل می باشند:

PTE Listening

Summarize spoken text

فایل صوتی برای داوطلب در هدفون وی پخش می شود. داوطلب می بایست به طور دقیق له آن گوش داده و در صورت لزوم نت برداری انجام دهد.

پس از آن داوطلب می بایست خلاصه آنچه را که شنیده در قالب یک متن 50 تا 70 واژه ای به طور خلاصه بنویسد. برای این نوع سؤال زمانی بین 20 تا 30 دقیقه در نظر گرفته شده است.

Multiple choice. Choose multiple answers

پس از گوش دادن به فایل صوتی پخش شده، داوطلب می بایست با توجه به آنچه که شنیده است، به یک سؤال چند گزینه ای پاسخ دهد. این سؤال دارای یک جواب واحد نبوده و داوطلب می بایست بیش از یک گزینه را انتخاب کند. به طور طبیعی انتخاب گزینه های بیشتر و اشتباه موجب نمره منفی می گردد.

Highlight Correct Summary

چندین متن کوتاه به نمایش در می آیند که هر کدام احتمال دارند خلاصه فایلی باشند که داوطلب قرار است گوش دهد. پس از کوش دادن به فایل، متقتضی می بایست بهترین خلاصه فایل پخش شده را انتخاب کند تنها یک جواب درست وجود دارد.

Multiple choice. Choose Single answer

پس از گوش دادن به فایل صوتی پخش شده، داوطلب می بایست پاسخ های درست در جواب سؤال مطرح شده راجع به محتوای فایل پخش شده را پاسخ دهد. جواب سؤال بیش از یک گزینه می باشد و به طور طبیعی انتخاب گزینه های اضافه دارای نمره منفی خواهد بود.

Select missing word

متنی با فضاهای خالی به نمایش در می آید. پس از گوش دادن به فایل صپتی مربوط به آن متن، داوطلب می بایست از بین گزینه های ارائه شده، گزینه های صحیح برای پر کردن فضاهای خالی را انتخاب کند.

Fill in the blanks

این بخش از آزمون یکی از جالب ترین نوع سؤالات آزمون های زبان بوده و در نوع خود جدید می باشد. متنی به نمایش در می آید. در داخل این متن جای یک سری از کلمات خالی است. داوطلب فرصت کافی برای این متن را خواهد داشت. پس از آن فایل صوتی متن کامل در هدفون داوطلب پخش می گردد.

در هر بار رسیدن به جای خالی، داوطلب می بایست واژه صحیحی که شنیده است را نت برداری و در جای خالی تایپ کند. واضح و شفاف است که علاوه بر تشخیص واژه، دیکته صحیح آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

Highlight incorrect words

این بخش نیز در نوع  خود جالب و در مقایسه با سؤالات مورد استفاده در آزمون های مختلف تازگی دارد. متن کاملی به نمایش در می آید و فایل صوتی آن نیز پخش می گردد. علیرغم این که متن از نظر معنایی و دستور زبان بی ایراد می باشد، برخی از واژه های استفاده شده در متن از آنچه در فایل پخش می شود متفاوت می باشند. داوطلب می بایست همزمان با گوش دادن به فایل بر روی کلماتی که متفاوت می باشند کلیک کند.

Write from dictation

اساتید آزمون PTE  این بخش را مهم ترین و نمره آور ترین قسمت این آزمون می دانند که به عنوان آخرین بخش این آزمون در نظر گرفته شده است. جملاتی به نوبت در هدفون داوطلب پخش می گردند.

داوطلب می تواند همزمان از آنچه می شنود نت بردارد و یا از حافظه خود استفاده کند. تنها کاری که داوطلب می بایست انجام دهد، تایپ کردن جمله ایست که شنیده است. نمره این بخش حاصل ترکیبی از تسلط شنیداری به انگلیسی، حافظه و دیکته واژگان می باشد.

مهاجرت به استرالیامهاجرت کاری استرالیاسرمایه گذاری استرالیا
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *