اقامت کانادا
اقامت کانادا

ویزای اقامت کانادا شرایط و جزییات

برنامه Express Entry 2015 که توسط اداره مهاجرت کانادا CIC از ابتدای ژانویه 2015 اعلام گردیده است در دو مرحله انجام میپذیرد، در مرحله اول کسانیکه واجد شرایط یکی از برنامه های نیروی متخصص فدرال می باشند می توانند وارد استخر کاندیداها شوند و سپس در مرحله بعد بین دیگر کاندیداها رتبه می گیرند و نامه ITA را دریافت می کنند.

نکات برنامه “ورود سریع کانادا 2015”
هیچ گونه لیست مشاغلی وجود نخواهد داشت

همانطور که می دانید در برنامه 2014 شما باید شامل یکی از 50 رشته نیروی متخصص فدرال می بودید. در حال حاضر اداره مهاجرت کانادا CIC اعلام کرده که هیچ گونه رشته و لیست مشاغلی مطرح نیست، فقط باید اثبات کنند که یکسال طی ده سال گذشته در یکی از کدهای NOC مشغول به کار بوده اند. کدهای مشاغل National Occupational Classification-NOC از جمله بخش های دسته بندی حرفه ها در کانادا می باشند.

  • سیستم تماما مکانیزه و الکترونیکی است
  • تمام مراحل این برنامه به صورت الکترونیکی انجام خواهد پذیرفت.

جزئیات امتیاز بندی برنامه براساس سیستم CRS

سیستم امتیاز بندی کانادا براساس فاکتورهای فردی (سن، زبان، تحصیلات) و امتیازات همسر است.همچنین امتیاز پیشنهاد شغلی و درخواست تایید استانی خواهد بود.
در این سیستم شما 500 امتیاز از فاکتورهای فردی برای افراد مجرد و 460 امتیاز برای افراد متاهل و 40 امتیاز برای همسر آنان دریافت خواهید کرد. همچنین 100 امتیاز از فاکتورهای انطباقی دریافت خواهید نمود. برای پیشنهاد شغلی امتیاز درنظر گرفته شده برابر 600 امتیاز و برای تایید استانی نیز 600 امتیاز خواهید داشت که بسیار بالا است!

 

امتیاز بندی برنامه “ورود سریع” در سال 2015 ، Express Entry – Comprehensive Ranking System

در این برنامه مبنای امتیاز بندی ها تغییر کرده است در سیستم قبلی حداکثر 100 امتیاز وجو داشت.(شما باید 67 امتیاز برای قبولی بدست می آوردید)، ولی در برنامه جدید حداکثر 1200 امتیاز وجود خواهد داشت. که 500 امتیاز به فاکتورهای فردی متقاضی تعلق می گیرد. اگر متقاضی متاهل باشد 460 امتیاز به فاکتورهای فردی متقاضی و 40 امتیاز به فاکتورهای همسر او تعلق می گیرد.

 

جزئیات امتیاز متقاضی اصلی (مجرد): (500 امتیاز)

سن

حداکثر 110 امتیاز فرد می تواند کسب کند. که بیشترین امتیاز به سن 20تا29 تعلق می گیرد.متقاضیانی که کمتر از 18 و بیش از 44 سال سن داشته باشند امتیازی را کسب نخواهند کرد.

تحصیلات

حداکثر 150 امتیاز به نوع مدرک و سطح آن تعلق می گیرد.

دانش زبان (زبان اول)

حداکثر 136 امتیاز به دانش زبان شما با ارائه مدرک انگلیسی IELTS یا فرانسه TEF تعلق می گیرد، یعنی شما از هرکدام از مهارتهای speaking, writing, listening and reading می توانید 34 امتیاز و مجموعا 136 امتیاز کسب کنید.

دانش زبان (زبان دوم)

حداکثر 24 امتیاز به دانش زبان شما با ارائه مدرک انگلیسی IELTS یا فرانسه TEF تعلق می گیرد، یعنی شما از هرکدام از مهارتهای speaking, writing, listening and reading می توانید 6 امتیاز و مجموعا 24 امتیاز کسب کنید.

تجربه کار در کانادا

حداکثر 80 امتیاز براساس تعداد سال های کارکرد شما در کانادا تعلق می گیرد. این امتیاز بر مبنای حرفه شما براساس کد های NOC می باشد

 

جزئیات امتیاز متقاضی اصلی (متاهل): (500 امتیاز)

سن

حداکثر 100 امتیاز فرد می تواند کسب کند. که بیشترین امتیاز به سن 20تا29 تعلق می گیرد.متقاضیانی که کمتر از 18 و بیش از 44 سال سن داشته باشند امتیازی را کسب نخواهند کرد.

تحصبلات

حداکثر 140 امتیاز به نوع مدرک و سطح آن تعلق می گیرد.همچنین 10 امتیاز نسبت به سطح تحصیلات همسر دریافت می کنید.

دانش زبان (زبان اول)

حداکثر 128 امتیاز به دانش زبان شما با ارائه مدرک انگلیسی IELTS یا فرانسه TEF تعلق می گیرد، یعنی شما از هرکدام از مهارتهای speaking, writing, listening and reading می توانید 32 امتیاز و مجموعا 128 امتیاز کسب کنید.همچنین 20 امتیاز نسبت به دانش زبان همسر شما در انگلیسی یا فرانسه محاسبه می شود که برای هر مهارت 5 امتیاز خواهید داشت.

دانش زبان (زبان دوم)

حداکثر 20 امتیاز به دانش زبان شما با ارائه مدرک انگلیسی IELTS یا فرانسه TEF تعلق می گیرد، یعنی شما از هرکدام از مهارتهای speaking, writing, listening and reading می توانید 5 امتیاز و مجموعا 20 امتیاز کسب کنید.

تجربه کار در کانادا

حداکثر 70 امتیاز براساس تعداد سال های کارکرد شما در کانادا تعلق می گیرد. این امتیاز بر مبنای حرفه شما براساس کد های NOC میباشد.همچنین همسر شما نیز از این بخش 10 امتیاز کسب می کند اگر سابقه کار در کانادا داشته باشد.

 

جزئیات امتیاز متقاضی اصلی (متاهل): (500 امتیاز)

– تحصیلات + دانش زبان
– سابقه کار کانادایی+تحصیلات
– دانش زبان+تجربه کار خارجی
– تجربه کار کانادایی+تجربه کار خارجی
– مدارک فنی (برای مشاغل حرفه ای)

 

خلاصه امتیاز بندی در سیستم ورود سریع- CRS:

عنوان شـــــــــرح متاهل مجرد حداکثر امتیاز قابل کسب
فرد اصلی پرونده سن 100 110 500
تحصیلات 140 150
دانش زبان 150 160
تجربه کار در کانادا 70 80
       
همسر تحصیلات 10
دانش زبان 20
تجربه کار در کانادا 10
 
فاکتورهای مهارتی تحصیلات + دانش زبان 50 50 50 100

 

سابقه کار کانادایی+تحصیلات 50 50
دانش زبان+تجربه کار خارجی 50 50 50
تجربه کار کانادایی+تجربه کار خارجی 50 50
مدارک فنی (برای مشاغل حرفه ای) 50 50 50
 
پیشنهاد شغلی از کارفرمای کانادایی 600
انتخاب توسط دولت استانی کانادا 600
 
جــــــــمــــــــع کــــــــل 1200

 

 

عنوان شـــــــــرح متاهل مجرد حداکثر امتیاز قابل کسب
فرد اصلی پرونده سن 100 110 500
تحصیلات 140 150
دانش زبان 150 160
تجربه کار در کانادا 70 80
       
همسر تحصیلات 10
دانش زبان 20
تجربه کار در کانادا 10
 
فاکتورهای مهارتی تحصیلات + دانش زبان 50 50 50 100

 

سابقه کار کانادایی+تحصیلات 50 50
دانش زبان+تجربه کار خارجی 50 50 50
تجربه کار کانادایی+تجربه کار خارجی 50 50
مدارک فنی (برای مشاغل حرفه ای) 50 50 50
 
پیشنهاد شغلی از کارفرمای کانادایی 600
انتخاب توسط دولت استانی کانادا 600
 
جــــــــمــــــــع کــــــــل 1200

 

مدرک زبان آیلتس و تف فرانسه الزامی است

اداره مهاجرت کانادا تایید کرد که باید مدرک زبان انگلیسی و تف فرانسه را برای ورود به استخر متقاضیان داشته باشید و بدون آن امکان ورود نخواهید داشت. برای زبان انگلیسی شما نیاز به مدرک IELTS و CELPIP و برای فرانسه TEF نیاز دارید.

 

ارزیابی مدارک تحصیلی الزامی است

در زیر گروه برنامه نیروی متخصص فدرال شما باید ارزیابی مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید، ارزیابی مدارک Educational Credential Assessment )ECA) در کانادا انجام خواهد شد و شما باید با پرداخت هزینه آن و تایید ریز نمرات و دانشنامه از دانشگاه مربوطه این کار را انجام دهید. این کار قبلا روش مشخصی نداشت و همه منتظر بودند که بدانند آیا این کار الزامی است یا خیر؟ اما اداره مهاجرت کانادا برای تمام متقاضیان اجباری نمود.

 

متقاضیان می توانند پروفایل خود را بروزرسانی نمایند

یکی از بهترین خبرهایی که در مورد برنامه Express Entry وجود داشت این بود که فایل متقاضیان استاتیک نیست. در این مرحله متقاضیان می توانند پروفایل خود را بروزرسانی کنند و اگر در مرحله ای نمره کم داشتند با دریافت مدرک جدید تر آن را قویتر نمایند. مثلا شما بادریافت آیلتس بالاتر می توانند نمره خود را بیشتر کنید.

 

5 سال جریمه برای اطلاعات نادرست

اداره مهاجرت کانادا اعلام کرد که جریمه بیشتر از برنامه های گذشته برای متقاضیان وجود خواهد داشت اگر اطلاعات آنان طبق فرمت مورد نظر نباشد یا اطلاعات نادرست اعلام شود. همچنین تا 5 سال نمی توانند تقاضای اقامت دائم دهند. لذا در هر کدام از دو مرحله اگر اطلاعات نادرست بدهید ، حتی اگر دانش تکمیل فرم ها را نداشته باشید، جریمه ای 5 ساله در انتظار شما خواهد بود.

 

شروع برنامه از ابتدای ژانویه 2015

اولین انتخاب متقاضیان در ابتدای ژانویه سال جدید میلادی خواهد بود. لذا خبر خوشی برای کسانی خواهد بود که مدارک خود را طبق لیست مورد نظر اداره مهاجرت کانادا آماده نموده اند و می توانند جزو اولین نفرات باشند.

 

شما فقط 60 روز فرصت خواهید داشت

اداره مهاجرت کانادا CIC اعلام نمود که بعد از دریافت نامه قبولی شما فقط 60 روز فرصت خواهید داشت تا مدارک مورد نیاز را تکمیل و ارسال کنید و هیچ تمدیدی وجود نخواهد داشت. لذا پیشنهاد می کنیم قبل از اقدام مدراک خود را تهیه کنید. و با توجه به جریمه 5 ساله در ارائه اطلاعات نادرست بهتر است با دقت و کسب مشاوره لازم مدارک خود را جمع آوری نمایید. طبق قانون شما می توانید برای خود وکیل رسمی برای اینکار بگیرید.

 

قبولی در مرحله اول و عدم ارسال مدارک ، مانع از شروع مجدد از ابتدای کار خواهد بود

اگر نامه ITA را دریافت کردید، ولی مدارک برای مرحله بعد ارسال نکردید یا ناقص ارسال کردید، شما شانس مجددی نخواهید داشت و ریجکت می شوید. مدرک شما برای یکسال اعتبار دارد ولی برای مهاجرت نمی توانید اقدام کنید.

 

اگر نامه ITA را قبول نکنید، بعد از گذشت یکسال وارد استخر خواهید شد!

اگر شما نامه را دریافت کردید و اقدام به ارسال مدارک طی 60 روز نکردید علاوه بر جریمه ردیف بالا ، باید یکسال صبر کنید تا دیگر افراد در استخر تقاضا بتوانند گزینش شوند. همچنین هیچ نوع گارانتی برای انتخاب مجدد شما در سال بعد وجود نخواهد داشت. لذا پیشنهاد می شود که قبل از اقدام تمام مدارک را تهیه کنید.مدارک شامل دانش زبان و ارزیابی مدارک تحصیلی و … خواهد بود که لیست آن حین قرارداد به شما داده خواهد شد.

 

شما طبق سیستم جدید امتیازبندی خواهید شد و رتبه خود را مشخص نمی کنید

شما در این سیستم می توانید نمره خود را ببینید ولی امکان دیدن نمره دیگران را نخواهید داشت لذا رتبه شما مشخص نخواهد بود و نمی توانید بدانید که چه نمره ای برای قبولی لازم خواهید داشت. نمره شما همیشه متغیر است و می تواند بیشتر یا کمتر شود (برمبنای اطلاعات شما). اما به نظر می رسد که اداره مهاجرت ترتیب بهتری برای دیدن نمره و رتبه مشخص کند که در خبر های بعدی به اطلاع شما خواهیم رساند.

 

برنامه های جذب مهاجر در استان های کانادا جدای از سیستم Express Entry وجود خواهد داشت، ولی استانها می توانند از داخل استخر متقاضی جذب کنند

دولت های استانی می توانند براساس نیاز خود مهاجر برای بهبود اقتصاد شان جذب کنند. این برنامه های PNP نام دارد. یعنی شما اگر واجد شرایط یکی از برنامه های استانی شوید با کسب 600 امتیاز (بالاترین امتیاز !) به راحتی مطمئن شوید که مقیم کانادا خواهید شد.

 

متقاضیان برنامه کبک جدای از Express Entry خواهند بود !

متقاضیان برنامه کبک جدای از Express Entry خواهند بود، مگر اینکه بخواهند خارج از کبک مشغول به کار شوند. براساس قانون 1991 بین کانادا-کبک، این استان می تواند نیروی مورد نظرش را جدای از سیستم فدرال گزینش و انتخاب کند. در حال حاضر دولت کبک تصمیم دارد که در برنامه ورود سریع شرکت نکند. ولی دولت کبک تصمیم دارد تا برنامه نیروی متخصص خود را از اردیبهشت ماه94 آغاز کند. البته افرادی که از طریق کبک اقدام می کنند باید در این استان زندگی و کار کنند. استان Nunavut نیز مانند کبک از این سیستم پیروی نمی کند.

 

نسخه جدید “بانک مشاغل کانادا” Job Bank از ابتدای ژانویه آغاز خواهد شد

متقاضیانی که دارای پیشنهاد شغلی و استانی نیستند باید در بانک اطلاعات مشاغل کانادا ثبت شوند.تا کارفرماهای کانادایی بتوانند به راحتی آنها را بررسی و انتخاب کنند. هرچند این سیستم در ابتدا دارای نقایصی است ولی اعلام شده است که طی ماه های آینده نقش بهتری در سیستم ورود سریع ایفا خواهد کرد.

 

سن فرزند برای اخذ اقامت کانادا

مبنای پذیرش فرزندان زیر 19 سال شما، زمان پذیرش و دریافت نامه تایید اقامت کانادا است و نه زمان ورود به استخر.

مهاجرت به استرالیامهاجرت کاری استرالیاسرمایه گذاری استرالیا
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *