معرفی سازمان های ارزیابی استرالیا
معرفی سازمان های ارزیابی استرالیا

سازمان ارزیابی چیست؟

قطعا هر فردی که قدم در مسیر مهاجرت کاری به استرالیا گذاشته باشد، نام یکی از سازمان های ارزیابی استرالیا را شنیده است. اولین مرحله برای ویزاهای اسکیل ورکر یا ویزاهای مهارتی، ارزیابی مدارک شغلی و تحصیلی توسط سازمان های ارزیاب استرالیا است که اداره مهاجرت استرالیا برای ارزیابی مدارک متقاضیان به صورت تخصصی در نظر گرفته است.

آغاز پروژه مهاجرت از سازمان های ارزیابی شروع می شود. این سازمان ها مدارک شغلی و تحصیلی متقاضیان را بررسی و ارزیابی می کنند. هر یک از سازمانهای ارزیابی کننده در استرالیا، معیار و استانداردهای متفاوتی را برای این مهم در دستور کار خود دارند.

ارزیابی مهارت ها توسط آفیسرهای ارزیابی کننده مربوطه انجام می شود. مرجع ارزیابی، بررسی می کند که آیا مهارت های شما مطابق با استانداردهای تعیین شده برای کار در شغل مورد تقاضا هست یا خیر؟ همانطور که گفته شد، هریک از این سازمان ها قوانین، مراحل، زمان بندی و هزینه های خاص خود را دارند.

چرا ارزیابی نیاز دارید؟

پس از ارزیابی مدارک شما توسط سازمان های ارزیابی استرالیا، شما به دولت استرالیا موارد ذیل را اعلام می کنید:

 • با توجه به الزامات رشته انتخابی، شما حداقل این الزامات را داشته و اثبات کرده اید.
 • شغل یا کد رشته انتخابی توسط شما در استرالیا مورد نیاز بوده و خواستار دارد.
 • شما سابقه کار خود را اثبات کرده و داشتن تجریه کافی در آن شغل را به اثبات رسانده اید.
 • اگر شغل انتخابی شما نیازمند سپری کردن دوره های خاصی باشد، شما برای درستیابی به ارزیابی مثبت، گذراندن این دوره ها را به اثبات می رسانید.

در ادامه به بررسی اجمالی برخی سزمان های ارزیابی معتبر و پر استفاده در پروسه مهاجرت، خواهیم پرداخت:

لیست برخی از سازمان های ارزیابی استرالیا

از جمله مهمترین سازمان های ارزیاب کشور استرالیا VETASSESS، ACS ، TRA  ،EA  و SSSI هستند که هر کدام از آنها، شغل و تحصیلات و برخی مدارک مورد نیاز دیگر را بر اساس دستورالعمل های خود، مورد ارزیابی قرار می دهند . علاوه بر این موارد، چندین سازمان دیگر نیز به بررسی شرایط شغلی و تحصیلی متقاضیان در رشته هایی نظیر مدیریت می پردازند.

 • سازمان مهندسی استرالیا Engineers Australia
 • سازمان وت اسس استرالیا VETASSESS
 • سازمان کامپیوتر استرالیا ACS
 • سازمان نقشه برداری استرالیا SSSI
 • سازمان فنی و حرفه ای استرالیا TRA

 سازمان مهندسی استرالیا EA

سازمان مهندسی استرالیا Engineers Australia یا همان سازمان EA یکی از مهم ترین سازمان های ارزیابی استرالیا  است. این سازمان وظیفه بررسی مدارک رشته های مهندسی کسانی را که قصد مهاجرت به استرالیا دارند، بر عهده دارد. بررسی این مدارک و همچنین نیازمندی های هر رشته در این سازمان متفاوت بوده و بسته به هر کشور، متفاوت است.

علاوه بر مدارک تحصیلی و سابقه کار، سازمان مهندسی استرالیا متقاضیان را ملزم به  نوشتن CDR نیز می کند. سی دی آر پروژه ای است که مهندسان باید برای ارزیابی مدارک خود و  نشان دادن شایستگی مهارتی و تحصیلی خود، ارائه دهند. سازمان مهندسین استرالیا مدرک آیلتس جنرال یا آکادمیک ۶ و یا PTE 50 در هر مهارت را برای شروع ارزیابی الزامی کرده است.

مدیریت مهندسی (Engineers Manager)

که مخصوص مهندس هایی  است که سابقه کاری مدیریتی رده بالا انجام اده اند و با توجه به اینکه این رده Skill Level 1 است ۱۵ امتیاز به متقاضی تعلق خواهد گرفت.

مهندسی حرفه ای (Professional Engineer)

که در این حالت رشته شما Skill Level 1 ارزیابی خواهد شد و می توانید ۱۵ امتیاز کامل را از رشته خود دریافت کنید. مهندسی حرفه ای معادل لیسانس ۴ ساله استرالیا می باشد.

مهندسی تکنولوژیست (Engineering Technologist)

که معادل لیسانس ۳ ساله استرالیایی می باشد که در این حالت شما Skill Level 2 محسوب می شوید و می توانید ۱۰ امتیاز از رشته خود دریافت کنید. جز این دسته قرار می گیرند اما ممکن است با نوشتن ضعیف CDR به جای مهندس حرفه ای تکنولوژیست ارزیابی شوید.

کاردانی مهندسی (Engineering Associate)

که معادل دیپلم ۲ ساله استرالیایی (کاردانی ایران) می باشد و در این حالت فقط برای رشته هایی می توانید اقدام کنید که مدرک فوق دیپلم نیاز دارند و برای لیسانس ها نمی توانید اقدام کنید.

سازمان مهندسین استرالیا
Vetassess Logo

سازمان وت اسس استرالیا

سازمان VETASSES بزرگترین ارائه دهنده ارزیابی مهارت در استرالیا است. به دلیل تخصص خود در ارزیابی، صلاحیت بیش از 350 مشاغل حرفه ای از صنایع مختلف را ارزیابی می کند.

این سازمان رشته ها را براساس مدرک تحصیلی و همچنین سابقه کاری به پنج گروه A،B،C،D،E تقسیم کرده است که در ادامه این گروه ها را برای شما معرفی می کنیم.

گروههای A و B :

شما برای دریافت اسسمنت مثبت از سازمان Vetassess استرالیا در دو گروه A و B باید حداقل مدرک کارشناسی و یا بالاتر را داشته باشید و همچنین داشتن حداقل یک سال سابقه کار مرتبط با مدرک تحصیلی الزامی است. شرایط برای گروه B متفاوت است ، به این صورت که اگر سابقه کاری و مدرک تحصیلی شما مرتبط باشد می توانید با ارائه یک سال سابقه کاری انتظار دریافت اسسمنت مثبت را داشته باشید و در صورتی که سابقه کار با مدرک تحصیلی متفاوت باشد باید حداقل 3 سال سابقه کار به این سازمان ارائه کنید.

گروههای E و C :

متقاضیان این دو گروه برای دریافت ارزیابی باید مدرک تحصیلی معادل دیپلم   استرالیایی یا بالاتر درجه کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه نمایند و از طرفی سابقه کاری برای این دو گروه بستگی به شرایط بین سابقه کاری و مدرک تحصیلی شما این سازمان حداقل بین 1 تا 3 سال از شما سابقه کار درخواست می کند.

گروه D :

گروه آخر D نام دارد و شما برای دریافت اسسمنت مثبت از این گروه نیاز دارید تا حداقل یک مدرک معادل درجه سرتیفیکست 3 استرالیایی و یا گواهینامه سرتیفیکیت 4 یا بالاتر درجه دیپلم ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری باشد.

سازمان کامپیوتر استرالیا ACS

افرادی که قصد مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای مهارتی یا تخصصی را دارند، و فارغ التحصیل یکی از گرایش های رشته کامپیوتر هستند، و یا در زمینه کامپیوتر و آی تی سابقه کار دارند، باید ابتدا مدارک خود را توسط انجمن کامپیوتر استرالیا ACS ارزیابی کرده و معادل مدرک استرالیایی کنند.

سازمان ACS که یکی از سازمان های ارزیابی استرالیاست، برای ارزشیابی مدارک، مدرک زبان انگلیسی را به عنوان پیش شرط نیاز ندارد، به همین منظور مهندسین یا فارغ التحصیلان رشته های کامپیوتر و IT می توانند با سرعت بیشتری پروسه مهاجرت خود را دنبال کنند. انجمن کامپیوتر استرالیا ACS fast track ندارد.

مشاغل سازمان ACS در دو لیست مشاغل بلند مدت MLTSSLو مشاغل کوتاه مدت STSOL  اعلام می شوند.

مشاغلی که در لیست بلند مدت هستند به این معنی که علاوه بر این اینکه برای ویزاهای اسپانسری 190 و 491 قابلیت اقدام دارند برای ویزای 189 هم قابل اقدام می باشند ولی مشاغلی که در لیست کوتاه مدت هستند برای ویزای 189 قابلیت اقدام ندارند ولی برای ویزاهای اسپانسری 190 و 491 قابل اقدام هستند.

دقت داشته باشید که شرایط ویزاهای اسپانسری در بازه های زمانی مختلف متغییر است.وحتی امکان این وجود دارد که یک شغل از لیست بلند مدت خارج و به لیست کوتاه مدت اضافه شود و یا حتی یک شغل حذف شود.

سازمان کامپیوتر استرالیا
سازمان فنی و حرفه ای TRA

سازمان TRA استرالیا

سازمان TRA  ارزیابی بیش از ۱۳۰ رشته فنی را برعهده دارد. افرادی که با مدارک فنی و حرفه ای قصد مهاجرت کاری به استرالیا از طریق ویزاهای مهارتی را دارند، باید ابتدا مدارک خود را توسط سازمان TRA استرالیا ارزیابی کنند. سازمان TRA استرالیا به چند طریق ارزیابی مدارک را انجام می دهد.

اگر رشته شما جز رشته های: بنا، کابینت ساز، نجار، نصاب، آشپز، شکل دهنده فلز، تنظیم کننده جوشکار، آرایشگر، خدمات نجاری، سازنده دیگ بخار، ریخته گری با ماشین آلات فلزی، شکل دهنده فلزات، قناد، جوشکار فشار قوی، شکل دهنده ورقه های فلزی در کارگاه، سازنده ابزار و جوشکاری است، ارزیابی شما از طریق OSAP انجام می گیرد.

اگر رشته شما خارج از رشته های ذکر شده باشد ارزیابی مدارک شما از طریق MSA انجام می شود. زبان انگلیسی در حالت اقدام از طریق OSAP مورد نیاز نمی باشد هر چند مصاحبه به زبان انگلیسی انجام می شود و متقاضی اجازه کمک از مترجم را ندارد. در حالت اقدام از طریق MSA مدرک زبان مورد نیاز نیست .

مدرک تحصیلی یا کاری مربوطه باید قابل قیاس با حداقل مدرک کاردانی استرالیایی باشد. دوره های کوتاه مدت و یا سابقه کار یا رجیسترهای کاری و لایسنس ها نمی تواند جایگزین مدرک باشد. همچنین مدرک باید مورد تائید وزارت علوم نیز قرار گیرد. مدرک شما باید مرتبط با دوره های کاری و سابقه کار  شما باشد.

سازمان ارزیابی مدیران استرالیا AIM
IML Logo

سازمان مدیران استرالیا IML

سازمان مدیران استرالیا یا Australian Institute of Management  و همچنین سازمان مدیران استرالیا IML که از سازمان AIM مشتق شده است جزوه سازمان های ارزیابی استرالیا می باشد. وظیفه برگزاری دوره های تخصصی و آموزشی در زمینه های مختلف از جمله مباحث مالی، بازاریابی، فروش، ارتباطات و مدیریت را بر عهده دارد. علاوه بر آن، ارزیابی مهارت کاری افراد در انواع مشاغل مدیریتی نیز جزو وظایف این سازمان است.

لازم به ذکر است مدیرانی مورد تایید این سازمان قرار خواهند گرفت که در سازمان هایی بزرگ با سلسله مراتب مدیریتی چند لایه با تعداد افراد زیرمجموعه مقتضی مشغول به کار باشند و این مستندات از طریق چارت های سازمانی مدون ارائه شوند.

مشاغلی که سازمان IML مورد بررسی و ارزیابی قرار میگیرند عبارتند از:

 • مدیر اجرایی یا مدیر عامل [111111]
 • مدیر کل [111211]
 • مدیر فروش و بازاریابی [131112]
 • مدیر تبلیغات [131113]
 • مدیر روابط عمومی [131114]
 • مدیر منابع انسانی [132311]
 • مدیر مهندسی [133211]
 • مدیر عرضه و توزیع [133611]
 • مدیر تدارکات [133612]

سازمان ارزیابی ناتی NAATI

این سازمان تنها نهاد رسمی ارزیابی مترجمین زبان انگلیسی(Translators) و مترجمین همزمان زبان انگلیسی به سایر زبان ها (Interpreters) است. دارندگان این نوع ارزیابی، امکان اشتغال در زمینه ها­ی مترجمی و مترجمی همزمان را در کشور استرالیا و نیوزلند خواهند داشت. مدیریت این سازمان تحت نظر مراجع حکومتی و ایالتی کشور استرالیاست

ناتی NAATI
CA-CPA-IPA

سازمان های ارزیابی حسابداران CPA/ICAA/IPA

سازمان های ارزیابی که وظیفه ارزیابی مدارک تحصیلی و شغلی حسابداران را دارند سه سازمان زیر می باشند :

 1. سازمان ارزیابی CPA
 2. سازمان ارزیابی IPA (institute of public accountants)
 3. سازمان ارزیابی chartered accountants

سازمان ارزیابی مدارک متخصصین کار درمانی OCT

OTC (Occupational therapy council) انجمن کاردرمانی(استرالیا و نیوزیلند) در 17 فوریه 2010 با تایید موسسه حقوق تجارت و مصرف کننده مشغول به فعالیت شده است. این سازمان وظیفه ارزیابی کد شغلی Occupational Therapist را داراست.

OTC Logo

علاوه بر سازمان های نام برده شده در بالا که عمومیت بیشتری در کشورمان دارند، استرالیا سازمان های ارزیابی دیگری نیز دارد که هر متقاضی بسته به مدرک تحصیلی و شغلش باید در ابتدا از این سازمان ها ارزیابی اخذ نموده  و سپس درخواست دعوتنامه کند. در زیر سعی شده اکثر این سازمان ها به اختصار معرفی شوند.

AACA(Architects Accreditation Council of Australia) این سازمان وظیفه ارزیابی مدارک معماران را عهده دار می باشد.

کد شغل نام شغل سازمان/سازمان های  ارزیاب سطح مهارت
232111 Architect AACA 1

AASW(Australian Association of Social Workers) این سازمان وظیفه ارزیابی مدارک مددکاران اجتماعی را بر عهده دارد.

کد شغل نام شغل سازمان/سازمان های  ارزیاب سطح مهارت
272511 Social Worker AASW 1

(Australian Children’s Education and CARE Quality Authority) (ACECQA)

کد شغل نام شغل سازمان/سازمان های  ارزیاب سطح مهارت
134111 Child Care Centre Manager ACECQA 1

کالج دانشمندان فیزیک و مهندسان پزشکی استرالیا ACPSEM(Australasian College of Physical Scientists and Engineers in Medicine)

ACWA(Australian Community Workers Association)

کد شغل نام شغل سازمان/سازمان های  ارزیاب سطح مهارت
134214 Welfare Centre Manager ACWA 1
272613 Welfare Worker ACWA 1
411711 Community Worker ACWA 2
411712 Disabilities Services Officer ACWA 2
411713 Family Support Worker ACWA 2
411715 Residential Care Officer ACWA 2
411716 Youth Worker ACWA 2

ADC(Australian Dental Council)

کد شغل نام شغل سازمان/سازمان های  ارزیاب سطح مهارت
252311 Dental Specialist ADC 1

آژانس تایید کننده انتصاب AGE(Agency that approves the appointment)

AIQS(Australian Institute of Quantity Surveyors)

کد شغل نام شغل سازمان/سازمان های  ارزیاب سطح مهارت
233213 Quantity Surveyor AIQS 1

AITSL(Australian Institute of Teaching and School Leadership)

کد شغل نام شغل سازمان/سازمان های  ارزیاب سطح مهارت
241111 Early Childhood (Pre-primary School) Teacher AITSL 1
241411 Secondary School Teacher AITSL 1
241511 Special Needs Teacher AITSL 1
241512 Teacher of the Hearing Impaired AITSL 1
241513 Teacher of the Sight Impaired AITSL 1
241599 Special Education Teachers nec AITSL 1
241213 Primary School Teacher AITSL 1
241311 Middle School Teacher / Intermediate School Teacher AITSL 1

اداره ایمنی دریانوردی استرالیا AMSA(Australian Maritime Safety Authority)

ANMAC(Australian Nursing and Midwifery Accreditation Council)

کد شغل نام شغل سازمان/سازمان های  ارزیاب سطح مهارت
134212 Nursing Clinical Director ANMAC 1
254111 Midwife ANMAC 1
254411 Nurse Practitioner ANMAC 1
254412 Registered Nurse (Aged Care) ANMAC 1
254413 Registered Nurse (Child and Family Health) ANMAC 1
254414 Registered Nurse (Community Health) ANMAC 1
254415 Registered Nurse (Critical Care and Emergency) ANMAC 1
254416 Registered Nurse (Developmental Disability) ANMAC 1
254417 Registered Nurse (Disability and Rehabilitation) ANMAC 1
254418 Registered Nurse (Medical) ANMAC 1
254421 Registered Nurse (Medical Practice) ANMAC 1
254422 Registered Nurse (Mental Health) ANMAC 1
254423 Registered Nurse (Perioperative) ANMAC 1
254424 Registered Nurse (Surgical) ANMAC 1
254425 Registered Nurse (Paediatrics) ANMAC 1
254499 Registered Nurses nec ANMAC 1
254211 Nurse Educator ANMAC 1
254212 Nurse Researcher ANMAC 1
254311 Nurse Manager ANMAC 1
411411 Enrolled Nurse ANMAC 2

ANZSNM(Australian and New Zealand Society of Nuclear Medicine)

کد شغل نام شغل سازمان/سازمان های  ارزیاب سطح مهارت
251213 Nuclear Medicine Technologist ANZSNM 1

AOAC(Australasian Osteopathic Accreditation Council)

کد شغل نام شغل سازمان/سازمان های  ارزیاب سطح مهارت
252112 Osteopath AOAC 1
251912 Orthotist or Prosthetist AOPA 1

انجمن پروتزهای ارتوستی استرالیا AOPA(Australian Orthotic Prosthetic Association)

APC(Australian Physiotherapy Council)

کد شغل نام شغل سازمان/سازمان های  ارزیاب سطح مهارت
252511 Physiotherapist APC 1

APharmC(Australian Pharmacy Council)

کد شغل نام شغل سازمان/سازمان های  ارزیاب سطح مهارت
251511 Hospital Pharmacist APharmC 1
251513 Retail Pharmacist ApharmC 1

APS(Australian Psychological Society)

کد شغل نام شغل سازمان/سازمان های  ارزیاب سطح مهارت
272311 Clinical Psychologist APS 1
272312 Educational Psychologist APS 1
272313 Organizational Psychologist APS 1
272399 Psychologists nec APS 1

ASMIRT(Australian Society of Medical Imaging and Radiation Therapy)

کد شغل نام شغل سازمان/سازمان های  ارزیاب سطح مهارت
251211 Medical Diagnostic Radiographer ASMIRT 1
251212 Medical Radiation Therapist ASMIRT 1
251214 Sonographer ASMIRT 1

AVBC(Australasian Veterinary Boards Council)

کد شغل نام شغل سازمان/سازمان های  ارزیاب سطح مهارت
234711 Veterinarian AVBC 1

اداره ایمنی هواپیمایی استرالیا  CASA(Civil Aviation Safety Authority)

CCEA(Council on Chiropractic Education Australasia)

کد شغل نام شغل سازمان/سازمان های  ارزیاب سطح مهارت
252111 Chiropractor CCEA 1

CMBA(Chinese Medicine Board of Australia)

کد شغل نام شغل سازمان/سازمان های  ارزیاب سطح مهارت
252211 Acupuncturist CMBA 1
252214 Traditional Chinese Medicine Practitioner CMBA 1

DAA(Dietitians Association of Australia)

کد شغل نام شغل سازمان/سازمان های  ارزیاب سطح مهارت
251111 Dietitian DAA 1

IPA(Institute of Public Accountants)

کد شغل نام شغل سازمان/سازمان های  ارزیاب سطح مهارت
221111 Accountant (General) CPAA/CAANZ/IPA 1
221112 Management Accountant CPAA/CAANZ/IPA 1
221113 Taxation Accountant CPAA/CAANZ/IPA 1
221213 External Auditor CPAA/CAANZ/IPA 1
132211 Finance Manager CPAA/CAANZ/IPA 1

MedBA(Medical Board of Australia)

کد شغل نام شغل سازمان/سازمان های  ارزیاب سطح مهارت
253111 General Practitioner MedBA 1
253311 Specialist Physician (General Medicine) MedBA 1
253312 Cardiologist MedBA 1
253313 Clinical Haematologist MedBA 1
253314 Medical Oncologist MedBA 1
253315 Endocrinologist MedBA 1
253316 Gastroenterologist MedBA 1
253317 Intensive Care Specialist MedBA 1
253318 Neurologist MedBA 1
253321 Paediatrician MedBA 1
253322 Renal Medicine Specialist MedBA 1
253323 Rheumatologist MedBA 1
253324 Thoracic Medicine Specialist MedBA 1
253399 Specialist Physicians nec MedBA 1
253411 Psychiatrist MedBA 1
253511 Surgeon (General) MedBA 1
253512 Cardiothoracic Surgeon MedBA 1
253513 Neurosurgeon MedBA 1
253514 Orthopaedic Surgeon MedBA 1
253515 Otorhinolaryngologist MedBA 1
253516 Paediatric Surgeon MedBA 1
253517 Plastic and Reconstructive Surgeon MedBA 1
253518 Urologist MedBA 1
253521 Vascular Surgeon MedBA 1
253911 Dermatologist MedBA 1
253912 Emergency Medicine Specialist MedBA 1
253913 Obstetrician and Gynaecologist MedBA 1
253914 Ophthalmologist MedBA 1
253915 Pathologist MedBA 1
253917 Diagnostic and Interventional Radiologist MedBA 1
253918 Radiation Oncologist MedBA 1
253999 Medical Practitioners nec MedBA 1
253112 Resident Medical Officer MedBA 1

OCANZ(Optometry Council of Australia and New Zealand)

کد شغل نام شغل سازمان/سازمان های  ارزیاب سطح مهارت
251411 Optometrist OCANZ 1

PodBA(Podiatry Board of Australia)

کد شغل نام شغل سازمان/سازمان های  ارزیاب سطح مهارت
252611 Podiatrist PodBA 1

SLAA(State or Territory Legal Admissions Authority)

کد شغل نام شغل سازمان/سازمان های  ارزیاب سطح مهارت
271111 Barrister SLAA 1
271311 Solicitor SLAA 1

SPA(Speech Pathology Australia)

کد شغل نام شغل سازمان/سازمان های  ارزیاب سطح مهارت
252712 Speech Pathologist / Speech Language Therapist SPA 1
مهاجرت به استرالیامهاجرت کاری استرالیاسرمایه گذاری استرالیا
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *