سیستم حمل و نقل در استرالیا

سیستم حمل و نقل عمومی در استرالیا در شهر ها و منطقه های مختلف آن شرایط متفاوتی دارد. کشوری که در فاصله دورتری نسبت به سایر کشورها و در نیمکره جنوبی قرار گرفته و قطعا مهم ترین راه ارتباطی رسیدن به آن استفاده از هواپیماست با داشتن ۳۰۰ فرودگاه در شهر های مختلف خود شرایط مناسبی را برای ورود توریست ها به این کشور فراهم ساخته است.

حمل و نقل عمومی استرالیا شامل قطار، اتوبوس، تراموا و قایق های فری است. تاکسی ها هم در همه شهر ها و مناطق کشور در دسترس هستند و با توجه به شهری که در آن هستید باید بدانید که شرایط حمل و نقل هم ممکن است کمی متفاوت باشد.

معمولا اکثر شهر های بزرگ استرالیا به شبکه اتوبوسرانی مناسبی مجهز هستند و در شهر های بزرگ آن مثل Sydney، Melbourne، Brisbane، Adelaide و Perth نیز شبکه مترو و قطار های زیر زمینی مجهزی وجود دارد. به علاوه در Melbourne می توانید از تراموا و در Sydney و Brisbane از تاکسی های آبی یا فری ها استفاده کنید.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در شهر های مختلف هم متفاوت است. به عنوان مثال زمانی که در Melbourne، Sydney و یا Brisbane هستید هزینه ها طبق میزان کیلومتر و مسافت طی شده محاسبه می شوند و اما زمانی که در قسمت های جنوبی استرالیا باشید شرایط کمی متفاوت است و هزینه ها به صورت کلی پرداخت می شوند و با در نظر گرفتن نقطه A به نقطه B برای همه مسافرانی که حتی نیمه راه پیاده می شوند به یک میزان محاسبه می شود.

در شهری مثل Adelaide سیستم حمل و نقل عمومی معمولا توسط افرادی که واقعا مجبور هستند و از لحاظ مالی وسعشان نمیرسد استفاده می شود. در واقع اکثریت مردم از ماشین های شخصی استفاده می کنند تا هم سرعت بیشتری داشته باشند و هم راحت تر باشند.

 برای همین هم شرایط حمل و نقل این شهر یک ضرورت برای افراد نیازمند در نظر گرفته می شود. از طرفی نیز دولت سعی در ایجاد رغبت برای استفاده عموم مردم از شبکه هاب حمل و نقل عمومی دارد و به همین دلیل حساب شدن کرایه ها طبق مبدا و مقصد بدون در نظر گرفتن مسافت باعث می شود که خیلی ها در مورد فواصل بیشتر ترجیح دهند از حمل و نقل عمومی استفاده کنند که واقعا به صرفه تر و ارزان تر است.

اوپال کارت

در استرالیا و شهر سیدنی برای اینکه از قطار، اتوبوس، مترو و تاکسی های آبی استفاده کنید به یک کارت حمل و نقل به نام اوپال کارت احتیاج دارید. این کارت همه مکان ها در شهر Sydney به سوی New Castle، غرب کوه های آبی و جنوب Wollongong و ارتفاعات جنوبی کشور را تحت پوشش قرار می دهد.

در واقع اگر قرار است بیشتر از یک بار از سیستم حمل و نقل در استرالیا استفاده کنید بهتر است برای صرفه جویی در هزینه هایتان یک اوپال کارت تهیه کنید و به راحتی با استفاده از دستگاه هایی که در همه ایستگاه ها هست، به هر نقطه ای از شهر سفر کنید.

 این کارت ها دو نوع مخصوص بزرگسالان (بالای 16 سال) و کودکان و نوجوانان (4 تا 15 سال) دارد که می توانید از ایستگاه ها، سوپر مارکت ها و نمایندگی های فروش خریداری کنید. هزینه این کارت ها به صورت روزانه و هفتگی پرداخت می شود.استفاده از این کارت ها ۲۰ درصد هزینه هایتان را کمتر می کند. از طرفی هم دیگر نیاز نیست در صف های خرید بلیط منتظر بمانید و خیلی سریع می توانید هزینه خود را با کارت پرداخت کنید.

 علاوه بر آن اگر در یک هفته بیش از ۸ سفر داشته باشید بقیه سفر هایتان با ۵۰ درصد تخفیف محاسبه می شود. همچینی باید بدانید که در شهر های مختلف استرالیا کارت های حمل و نقل متفاوتی وجود دارد مثلا در شهر بریزبین می توانید کارت go card را تهیه کنید،در ملبورن Myki card، در سیدنی opal card، در آدلایدmetro card ، در پرس smart rider مورد استفاده قرار می گیرد.

Opal Card
سیستم حمل و نقل در استرالیا

مترو

مترو در شهر های بزرگ استرالیا یکی از رایج ترین و سریع ترین وسیله های حمل و نقل محسوب می شود و گسترده ترین شبکه آن در سیدنی قرار دارد و برای استفاده از آن در سیدنی باید از اوپال کارت استفاده کنید.

اتوبوس

اتوبوس ها در همه شهر های استرالیا در دسترس هستند و در شهر های بزرگ تر شرایط بهتر و سریع تری دارند. باید بدانید که در سیدنی ساعت کار این اتوبوس ها از دوشنبه تا جمعه از ساعت ۷ صبح تا ۷ شب است.

هزینه ان را هم می توانید با بلیط و هم با کارت های حمل و نقل پرداخت کنید. در شهر های بزرگ هزینه ها با توجه به میزان مسافت محاسبه می شود و در قسمت های جنوبی کشور و شهر های کوچک تر میزان کرایه ها برای دو مسیر مبدا و مقصد مشخص است و همه کسانی که وسط راه هم پیاده شوند باید هزینه کاملی بپردازند.

تراموا

تراموا در خیلی از شهر های کوچک و بزرگ استرالیا وجود دارد که بیشترین آن ها از سال ۱۹۷۰ پایه گذاری شده است. امروزه Melbourne یکی از بزرگ ترین شبکه های ترموای دنیا را دارد و در Adelaide نیز می توانید تجربه خوبی از تراموا به دست آورید.

قایق های Ferry و تاکسی های آبی

قایق های مسافرتی فری یکی دیگر از راه های جابجایی آبی به خصوص در Sydneyمحسوب می شود و از آنجایی که جذابیت های زیادی هم دارد خیلی از توریست ها از آن استفاده می کنند.

این قایق ها در Sydney در ۹ مسیر و در حدود ۱۴ میلیون مسافر در سال کار می کنند و معمولا مسیر های آن به جاذبه های توریستی و مهم شهر راه پیدا می کند. تاکسی های آبی هم گزینه های مناسبی برا جابجایی ها محسوب می شوند که معمولا کوچک تر از فری ها هستند و در سیدنی با آرم تاکسی مشخص شده اند.

تاکسی

تاکسی های استرالیا در شهر ها و ایالات مختلف آن شرایط متفاوتی دارند. در همه شهر های این کشور تاکسی ها تاکسی متر دارند و نرخ آنها به صورت دولتی اعلام می شود. باید بدانید ماشینی که در استرالیا تاکسی متر ندارد تاکسی محسوب نمی شوند.

مهاجرت به استرالیامهاجرت کاری استرالیاسرمایه گذاری استرالیا
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *