Australian Banks
Australian Banks

بانک های استرالیا

بصورت کلی بانک های استرالیا به دو بخش تقسیم می شوند :

۱- بانک های استرالیایی (بانک هایی که در داخل خاک استرالیا تاسیس شده اند و طی سالیان زیاد چه بصورت خصوصی و چه دولتی ارائه خدمات بانکی و مالی به مردم استرالیا و ساکنین استرالیا داده اند.)

۲- بانک های خارجی (بانک هایی که معمولا شعبه ای از بانک های معروف سراسردنیا هستند که در کشور استرالیا به ساکنین خدمات بانکی و مالی ارائه می کنند.)

از مهم ترین بانک های استرالیایی به بانک ملی استرالیا (nab) ، Commonwealth ، ANZ ،Westpac ،Bankwest ،Bank of Queensland و… می توان اشاره کرد.

از بانک های خارجی به HSBC ، Bank of China ، City Bank ، بانک های عربی ، مصری و … می توان اشاره کرد.

دراین بخش به معرفی تعدادی از مهم ترین بانک های استرالیا می پردازیم.

بانک های استرالیا - nab

بانک ملی استرالیا (National Australia Bank) NAB

ریشه‌های تأسیس بانک ملی استرالیا به سال ۱۸۵۸ بازمی‌گردد، که بانک ملی محدود، فعالیت خود را در شهر ملبورن آغاز نمود، تا اینکه در ۱ اکتبر ۱۹۸۱ با کامرشال بنکینگ کمپانی سیدنی، ادغام گردید و از آن پس، بانک ملی استرالیا نام گرفت.

این بانک، در حال حاضر با در اختیار داشتن ۱٫۸۰۸ شعبه بانک و ۴٫۶۵۶ دستگاه خودپرداز، مالک بزرگترین شبکه بانکداری استرالیا بوده و به بیش از ۸٫۳ مشتری و ۲٫۳ میلیون شرکت، سازمان و موسسه‌ در ۱۰ کشور جهان، خدمات بانکداری ارائه می‌نماید.

آدرس وب سایت: www.nab.com.au

بانک های استرالیا - westpac

بانک Westpac

وستپک شرکت خدمات مالی و بانکداری استرالیایی است، که با در اختیار داشتن ۱٫۲۰۰ شعبه بانک و ۲٫۹۰۰ دستگاه خودپرداز، مالک دومین شبکه بانکداری بزرگ در کشور استرالیا بوده و در سال مالی ۲۰۱۲ با درآمدی بالغ بر ۴۳ میلیارد دلار استرالیا، به‌عنوان بزرگترین بانک این کشور، بر پایه میزان درآمد سالیانه شناخته شد.

ریشه‌های تأسیس بانک وستپک، به سال ۱۸۱۷ بازمی‌گردد، که نخستین بانک استرالیایی، تحت نام بانک ان‌اس‌دبلیو فعالیت خود را آغاز نمود ولی فرم کنونی این بانک، حاصل ادغام بانک ان‌اس‌دبلیو و بانک تجاری استرالیا، در سال ۱۹۸۲ می‌باشد.

شعبه مرکزی این بانک در شهر سیدنی، استرالیا قرار دارد و سهام آن در بازار بورس نیویورک، بورس نیوزیلند و بورس اوراق بهادار استرالیا معامله می‌شود.

آدرس وب سایت: www.westpac.com.au

بانک های استرالیا - Commonwealth Bank

بانک Commonwealth استرالیا

مشهور به کام‌بانک، شرکت خدمات مالی و بانکداری استرالیایی است، که بزرگترین بانک استرالیا می‌باشد و هم‌اکنون با بیش از ۹۳۳ میلیارد دلار دارایی، به‌عنوان بزرگترین بانک این کشور، بر پایه میزان دارایی‌ها، شناخته می‌شود.

کام‌بانک در ماه دسامبر سال ۱۹۱۱ توسط دولت استرالیا تأسیس شد و در سال ۱۹۹۶ خصوصی اعلام شد. این بانک در حال حاضر دارای عملیات در ایالات متحده آمریکا، نیوزیلند، بریتانیا و آسیا می‌باشد.

شعبه مرکزی این بانک در شهر سیدنی، استرالیا قرار دارد و سهام آن در بازار بورس اوراق بهادار استرالیا معامله می‌شود، کامان‌ولث همچنین از نظر میزان ارزش بازار سرمایه، به‌عنوان دومین شرکت بزرگ عضو بورس استرالیا به‌شمار می‌آید.

آدرس وب سایت: www.commbank.com.au

بانک های استرالیا - anz

(ANZ Bank (Australia and New Zealand Banking Group

گروه بانکداری استرالیا و نیوزیلند، بانک استرالیایی-نیوزیلندی است، که در زمینه ارائه خدمات بانکداری خرد و بانکداری تجاری فعالیت می‌نماید و پس از کامان‌ولث بانک و وستپک به‌عنوان سومین بانک بزرگ استرالیا شناخته می‌شود. این گروه همچنین بزرگترین بانک در کشور نیوزیلند به‌شمار می‌آید.

گروه بانکداری استرالیا و نیوزیلند در سال ۱۸۳۵ راه‌اندازی شد و در حال حاضر مالک شبکه‌ای از ۸۳۵ شعبه در ۱۵ کشور می‌باشد. شعبه مرکزی این بانک در شهر ملبورن، استرالیا قرار دارد و سهام آن در بازار بورس نیوزیلند و بورس اوراق بهادار استرالیا معامله می‌شود.

آدرس وب سایت: www.anz.com/personal

بانک های استرالیا - amp

موسسه AMP

ای‌ام‌پی، شرکت خدمات مالی استرالیایی است، که در زمینه ارائه خدمات بانکداری، برنامه‌ریزی مالی، بیمه عمر و مزایای بازنشستگی، همچنین سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات، حقوق مالکیت و احداث زیرساخت‌ها فعالیت می‌نماید.

شرکت ای‌ام‌پی در سال ۱۸۴۹ توسط دیوید جونز تأسیس شد و در حال حاضر دارای عملیات در کشورهای استرالیا، نیوزیلند، چین، بریتانیا، بحرین، هنگ کنگ، سنگاپور، ژاپن، هند و ایالات متحده آمریکا می‌باشد. دفتر مرکزی این شرکت در شهر سیدنی، استرالیا قرار دارد و سهام آن در بازار بورس نیوزیلند و بورس اوراق بهادار استرالیا معامله می‌شود.

آدرس وب سایت: www.amp.com.au

چگونگی عملکرد بانک ها در استرالیا

از مهم ترین و اولین چیزهایی که برای مهاجرت به استرالیا نیاز دارید افتتاح حساب جدید در کشور استرالیا می باشد. این کار به شما کمک می کند تا موجودی نقدی خود را دربانک های استرالیایی پس انداز کرده و بصورت شبانه روزی از دستگاه های خودپرداز ، بانکداری آنلاین و پرداخت در محل خرید استفاده نمایید.

برخی از بانک ها مانند Westpac و Commonwealth به شما این امکان را می دهند که قبل از ورود به استرالیا بصورت آنلاین حساب بانکی ایجاد کنید و سرمایه و پول خود را به حساب جدید منتقل کنید.جهت بازکردن حساب جدید از خارج از استرالیا نیاز به نامه ویزا دارید. لازم به ذکر است که از این حساب اجازه برداشت ندارید و بعد از مراجعه به بانک در استرالیا می توانید حساب خود را فعال نمایید.

انواع حساب های بانکی در استرالیا

حساب های تراکنشی

شما می توانید از طریق این حساب ها کلیه هزینه های خود را واریز نموده، قبوض خود را پرداخت کرده و مخارج خود را مدیریت نمایید. در برخی کشورها این نوع حساب به حساب جاری معروف است. جهت انتخاب بهترین حساب تراکنشی موارد زیر را مقایسه کنید:
• نرخ ها و شارژهای مختلف (بر اساس فعالیت یا تعداد تراکنش ها)
• حداقل میزان مورد نیاز برای کاهش هزینه نگهداری حساب
• روش دسترسی به وجوه- آنلاین، موبایل، خودپرداز یا حضور شخصی در شعبه
• انتخاب هایی مانند کارت های اعتباری برای دسترسی به پول یا تسهیلات بازپرداخت

حساب های پس انداز یا Saving یا آفست

از طریق این حساب بانکی به مبالغ موجود در حساب شما سود پرداخت می شود. از طریق این حساب ها می توانید پس اندازهای خود را افزایش دهید. مبالغ نگهداری شده در این حسابها را در کارهای روزمره خود استفاده نکنید. در برخی از این حسابها محدودیت دسترسی به پول وجود دارد. اکثر افراد در کنار حساب بانکی تراکنشی، حساب بانکی پس انداز هم افتتاح می کنند و در صورت نیاز پول های خود را بین این دو حساب جابه جا می نمایند.

این کار از طریق بانکداری آنلاین راحت تر صورت می گیرد. در حقیقت، بسیاری از حساب های پس انداز بصورت آنلاین کار می کنند که در صورت واریز منظم پول ، مواردی مانند سود بالاتر به آنها پیشنهاد می شود.
در انتخاب بهترین حساب پس انداز شما باید موارد زیر را مقایسه کنید:
• نرخ سود و شرایط آن برای کسب جایزه و پیشنهادات اولیه
• نرخ ها و مبالغ مرتبط با نگهداری حساب، محدودیت های تراکنش، چک های بی محل و بدهی های مستقیم
• روش های دسترسی به وجوه- آنلاین، موبایل یا توسط خودپردازها
• قابلیت لینک شدن به سایر حساب ها

حساب های مدت دار

اگرشما مقدار قابل توجهی پول دارید که احتمالا از طریق فروش دارایی های خود قبل از مهاجرت به استرالیا بدست آورده اید و مایل به سرمایه گذاری با نرخ سود ثابت هستید، حساب های مدت دار برای شما مناسب هستند. در اینگونه حساب ها مقدار زیادی پول برای مدت مشخص و سود ثابت واریز می شود و مورد علاقه افرادی که در میان مدت یا بلند مدت به پول خود نیاز ندارند می باشد.

از این طریق شما سرمایه گذاری نسبتاً محافظه کارانه ای را برای استراتژی پس انداز خود بدست می آورید. در عمل، دوره زمانی مشخصی را انتخاب می کنید که در طی آن به وجوه خود دسترسی نخواهید داشت و در این مدت سود ثابت دریافت می کنید. در موقع اتمام دوره، انتخاب های دیگری وجود دارد که شامل موارد زیر است .این موارد در بین موسسات مالی مختلف متفاوت است .
• انتقال سرمایه اولیه بعلاوه سود بدست آمده به یک حساب مدت دار جدید
• گرفتن سود بدست آمده بصورت جایزه نقدی و گذاشتن مقدار اولیه در حساب مدت دار جدید
• برداشت کل وجوه

با توجه به مقدار پول مورد نظر برای سرمایه گذاری، شما قادر خواهید بود بطور مستقیم با بانک، اتحادیه اعتباری یا انجمن ساخت و ساز برای نرخ سود ویژه وارد مذاکره شوید.

افتتاح حساب در کشور استرالیا

شما می توانید با مراجعه به یکی از شعب بانکی در استرالیا و با ارائه مدارک مورد نیاز حساب بانکی خود را افتتاح نمایید.لازم به توضیح است بعداز افتتاح حساب در موارد بعدی می توانید بصورت آنلاین حساب های بانکی جدید ایجاد نموده و از آن استفاده نمایید.

بعضی از بانکهای استرالیا بصورت ماهیانه مبلغی را بعنوان Maintenance fee از حساب شما کم می کنند. بنابراین دقت در این زمینه بسیار حائز اهمیت است که با توجه به شرایطتان بانکی را انتخاب نمایید که هزینه کمتری را برداشت کنند.

مدارک مورد نیاز جهت افتتاح حساب

۱- پاسپورت و مدرک شناسایی معتبر مثل Driver License
۲- تکمیل کنترل هویت (مدرکی که نشان دهد شما در چه آدرسی سکونت دارین )
۳- برگه ویزا و Grand letter
۴- شماره موبایل جهت ثبت در سیستم و استفاده آنلاین ازخدمات بانکی

نکته مهم:
برخی از بانک ها مانند Westpac و Commonwealth به شما این امکان را می دهند که قبل از ورود به استرالیا بصورت آنلاین حساب بانکی ایجاد کنید و سرمایه و پول خود را به حساب جدید منتقل کنید. جهت بازکردن حساب جدید از خارج از استرالیا نیاز به نامه ویزا دارید. لازم به ذکر است که از این حساب اجازه برداشت ندارید و بعداز مراجعه به بانک در استرالیا می توانید حساب خود را فعال نمایید.

مهاجرت به استرالیامهاجرت کاری استرالیاسرمایه گذاری استرالیا
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *