معرفی سازمان های ارزیابی استرالیا

معرفی سازمان های ارزیابی استرالیا

سازمان ارزیابی چیست؟

قطعا هر فردی که قدم در مسیر مهاجرت کاری به استرالیا گذاشته باشد، نام یکی از سازمان های ارزیابی استرالیا را شنیده است. اولین مرحله برای ویزاهای اسکیل ورکر یا ویزاهای مهارتی، ارزیابی مدارک شغلی و تحصیلی توسط سازمان های ارزیاب استرالیا است که اداره مهاجرت استرالیا برای ارزیابی مدارک متقاضیان به صورت تخصصی در نظر گرفته است.

آغاز پروژه مهاجرت از سازمان های ارزیابی شروع می شود. این سازمان ها مدارک شغلی و تحصیلی متقاضیان را بررسی و ارزیابی می کنند. هر یک از سازمانهای ارزیابی کننده در استرالیا، معیار و استانداردهای متفاوتی را برای این مهم در دستور کار خود دارند.

ارزیابی مهارت ها توسط آفیسرهای ارزیابی کننده مربوطه انجام می شود. مرجع ارزیابی، بررسی می کند که آیا مهارت های شما مطابق با استانداردهای تعیین شده برای کار در شغل مورد تقاضا هست یا خیر؟ همانطور که گفته شد، هریک از این سازمان ها قوانین، مراحل، زمان بندی و هزینه های خاص خود را دارند.

چرا ارزیابی نیاز دارید؟

پس از ارزیابی مدارک شما توسط سازمان های ارزیابی استرالیا، شما به دولت استرالیا موارد ذیل را اعلام می کنید:

 • با توجه به الزامات رشته انتخابی، شما حداقل این الزامات را داشته و اثبات کرده اید.
 • شغل یا کد رشته انتخابی توسط شما در استرالیا مورد نیاز بوده و خواستار دارد.
 • شما سابقه کار خود را اثبات کرده و داشتن تجریه کافی در آن شغل را به اثبات رسانده اید.
 • اگر شغل انتخابی شما نیازمند سپری کردن دوره های خاصی باشد، شما برای درستیابی به ارزیابی مثبت، گذراندن این دوره ها را به اثبات می رسانید.

در ادامه به بررسی اجمالی برخی سزمان های ارزیابی معتبر و پر استفاده در پروسه مهاجرت، خواهیم پرداخت:

لیست برخی از سازمان های ارزیابی استرالیا

از جمله مهمترین سازمان های ارزیاب کشور استرالیا VETASSESS، ACS ، TRA  ،EA  و SSSI هستند که هر کدام از آنها، شغل و تحصیلات و برخی مدارک مورد نیاز دیگر را بر اساس دستورالعمل های خود، مورد ارزیابی قرار می دهند . علاوه بر این موارد، چندین سازمان دیگر نیز به بررسی شرایط شغلی و تحصیلی متقاضیان در رشته هایی نظیر مدیریت می پردازند.

 • سازمان مهندسی استرالیا Engineers Australia
 • سازمان وت اسس استرالیا VETASSESS
 • سازمان کامپیوتر استرالیا ACS
 • سازمان نقشه برداری استرالیا SSSI
 • سازمان فنی و حرفه ای استرالیا TRA

 سازمان مهندسی استرالیا EA

سازمان مهندسی استرالیا Engineers Australia یا همان سازمان EA یکی از مهم ترین سازمان های ارزیابی استرالیا  است. این سازمان وظیفه بررسی مدارک رشته های مهندسی کسانی را که قصد مهاجرت به استرالیا دارند، بر عهده دارد. بررسی این مدارک و همچنین نیازمندی های هر رشته در این سازمان متفاوت بوده و بسته به هر کشور، متفاوت است.

علاوه بر مدارک تحصیلی و سابقه کار، سازمان مهندسی استرالیا متقاضیان را ملزم به  نوشتن CDR نیز می کند. سی دی آر پروژه ای است که مهندسان باید برای ارزیابی مدارک خود و  نشان دادن شایستگی مهارتی و تحصیلی خود، ارائه دهند. سازمان مهندسین استرالیا مدرک آیلتس جنرال یا آکادمیک ۶ و یا PTE 50 در هر مهارت را برای شروع ارزیابی الزامی کرده است.

مدیریت مهندسی (Engineers Manager)

که مخصوص مهندس هایی  است که سابقه کاری مدیریتی رده بالا انجام اده اند و با توجه به اینکه این رده Skill Level 1 است ۱۵ امتیاز به متقاضی تعلق خواهد گرفت.

مهندسی حرفه ای (Professional Engineer)

که در این حالت رشته شما Skill Level 1 ارزیابی خواهد شد و می توانید ۱۵ امتیاز کامل را از رشته خود دریافت کنید. مهندسی حرفه ای معادل لیسانس ۴ ساله استرالیا می باشد.

مهندسی تکنولوژیست (Engineering Technologist)

که معادل لیسانس ۳ ساله استرالیایی می باشد که در این حالت شما Skill Level 2 محسوب می شوید و می توانید ۱۰ امتیاز از رشته خود دریافت کنید. جز این دسته قرار می گیرند اما ممکن است با نوشتن ضعیف CDR به جای مهندس حرفه ای تکنولوژیست ارزیابی شوید.

کاردانی مهندسی (Engineering Associate)

که معادل دیپلم ۲ ساله استرالیایی (کاردانی ایران) می باشد و در این حالت فقط برای رشته هایی می توانید اقدام کنید که مدرک فوق دیپلم نیاز دارند و برای لیسانس ها نمی توانید اقدام کنید.

سازمان مهندسین استرالیا

سازمان وت اسس استرالیا

سازمان VETASSES بزرگترین ارائه دهنده ارزیابی مهارت در استرالیا است. به دلیل تخصص خود در ارزیابی، صلاحیت بیش از 350 مشاغل حرفه ای از صنایع مختلف را ارزیابی می کند.

این سازمان رشته ها را براساس مدرک تحصیلی و همچنین سابقه کاری به پنج گروه A،B،C،D،E تقسیم کرده است که در ادامه این گروه ها را برای شما معرفی می کنیم.

گروههای A و B :

شما برای دریافت اسسمنت مثبت از سازمان Vetassess استرالیا در دو گروه A و B باید حداقل مدرک کارشناسی و یا بالاتر را داشته باشید و همچنین داشتن حداقل یک سال سابقه کار مرتبط با مدرک تحصیلی الزامی است. شرایط برای گروه B متفاوت است ، به این صورت که اگر سابقه کاری و مدرک تحصیلی شما مرتبط باشد می توانید با ارائه یک سال سابقه کاری انتظار دریافت اسسمنت مثبت را داشته باشید و در صورتی که سابقه کار با مدرک تحصیلی متفاوت باشد باید حداقل 3 سال سابقه کار به این سازمان ارائه کنید.

گروههای E و C :

متقاضیان این دو گروه برای دریافت ارزیابی باید مدرک تحصیلی معادل دیپلم   استرالیایی یا بالاتر درجه کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه نمایند و از طرفی سابقه کاری برای این دو گروه بستگی به شرایط بین سابقه کاری و مدرک تحصیلی شما این سازمان حداقل بین 1 تا 3 سال از شما سابقه کار درخواست می کند.

گروه D :

گروه آخر D نام دارد و شما برای دریافت اسسمنت مثبت از این گروه نیاز دارید تا حداقل یک مدرک معادل درجه سرتیفیکست 3 استرالیایی و یا گواهینامه سرتیفیکیت 4 یا بالاتر درجه دیپلم ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری باشد.

سازمان کامپیوتر استرالیا ACS

افرادی که قصد مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای مهارتی یا تخصصی را دارند، و فارغ التحصیل یکی از گرایش های رشته کامپیوتر هستند، و یا در زمینه کامپیوتر و آی تی سابقه کار دارند، باید ابتدا مدارک خود را توسط انجمن کامپیوتر استرالیا ACS ارزیابی کرده و معادل مدرک استرالیایی کنند.

سازمان ACS که یکی از سازمان های ارزیابی استرالیاست، برای ارزشیابی مدارک، مدرک زبان انگلیسی را به عنوان پیش شرط نیاز ندارد، به همین منظور مهندسین یا فارغ التحصیلان رشته های کامپیوتر و IT می توانند با سرعت بیشتری پروسه مهاجرت خود را دنبال کنند. انجمن کامپیوتر استرالیا ACS fast track ندارد.

مشاغل سازمان ACS در دو لیست مشاغل بلند مدت MLTSSLو مشاغل کوتاه مدت STSOL  اعلام می شوند.

مشاغلی که در لیست بلند مدت هستند به این معنی که علاوه بر این اینکه برای ویزاهای اسپانسری 190 و 491 قابلیت اقدام دارند برای ویزای 189 هم قابل اقدام می باشند ولی مشاغلی که در لیست کوتاه مدت هستند برای ویزای 189 قابلیت اقدام ندارند ولی برای ویزاهای اسپانسری 190 و 491 قابل اقدام هستند.

دقت داشته باشید که شرایط ویزاهای اسپانسری در بازه های زمانی مختلف متغییر است.وحتی امکان این وجود دارد که یک شغل از لیست بلند مدت خارج و به لیست کوتاه مدت اضافه شود و یا حتی یک شغل حذف شود.

سازمان کامپیوتر استرالیا
سازمان فنی و حرفه ای TRA

سازمان TRA استرالیا

سازمان TRA  ارزیابی بیش از ۱۳۰ رشته فنی را برعهده دارد. افرادی که با مدارک فنی و حرفه ای قصد مهاجرت کاری به استرالیا از طریق ویزاهای مهارتی را دارند، باید ابتدا مدارک خود را توسط سازمان TRA استرالیا ارزیابی کنند. سازمان TRA استرالیا به چند طریق ارزیابی مدارک را انجام می دهد.

اگر رشته شما جز رشته های: بنا، کابینت ساز، نجار، نصاب، آشپز، شکل دهنده فلز، تنظیم کننده جوشکار، آرایشگر، خدمات نجاری، سازنده دیگ بخار، ریخته گری با ماشین آلات فلزی، شکل دهنده فلزات، قناد، جوشکار فشار قوی، شکل دهنده ورقه های فلزی در کارگاه، سازنده ابزار و جوشکاری است، ارزیابی شما از طریق OSAP انجام می گیرد.

اگر رشته شما خارج از رشته های ذکر شده باشد ارزیابی مدارک شما از طریق MSA انجام می شود. زبان انگلیسی در حالت اقدام از طریق OSAP مورد نیاز نمی باشد هر چند مصاحبه به زبان انگلیسی انجام می شود و متقاضی اجازه کمک از مترجم را ندارد. در حالت اقدام از طریق MSA مدرک زبان مورد نیاز نیست .

مدرک تحصیلی یا کاری مربوطه باید قابل قیاس با حداقل مدرک کاردانی استرالیایی باشد. دوره های کوتاه مدت و یا سابقه کار یا رجیسترهای کاری و لایسنس ها نمی تواند جایگزین مدرک باشد. همچنین مدرک باید مورد تائید وزارت علوم نیز قرار گیرد. مدرک شما باید مرتبط با دوره های کاری و سابقه کار  شما باشد.

سازمان نقشه برداری استرالیا SSSI

سازمان ارزیابی کننده برای مهندس نقشه برداری (surveyor) که مدارک مربوط به لیسانس  نقشه برداری را مورد ارزیابی قرار می دهند. این سازمان ارزیابی کننده مدارک صلاحیت زبان خود (نمره زبان 50 PTE  یا آیلتس 6) را برای ارزیابی نیاز دارد. همچنین در خصوص سابقه کار در زمینه نقشه برداری و نوشتن CPD برای همه متقاضیان الزامی است.

سازمان نقشه برداری SSSi
سازمان ارزیابی مدیران استرالیا AIM
IML Logo

سازمان ارزیابی مدیران استرالیا AIM / سازمان مدیران استرالیا IML

سازمان مدیران استرالیا یا Australian Institute of Management  و همچنین سازمان مدیران استرالیا IML که از سازمان AIM مشتق شده است جزوه سازمان های ارزیابی استرالیا می باشد. وظیفه برگزاری دوره های تخصصی و آموزشی در زمینه های مختلف از جمله مباحث مالی، بازاریابی، فروش، ارتباطات و مدیریت را بر عهده دارد. علاوه بر آن، ارزیابی مهارت کاری افراد در انواع مشاغل مدیریتی نیز جزو وظایف این سازمان است.

لازم به ذکر است مدیرانی مورد تایید این سازمان قرار خواهند گرفت که در سازمان هایی بزرگ با سلسله مراتب مدیریتی چند لایه با تعداد افراد زیرمجموعه مقتضی مشغول به کار باشند و این مستندات از طریق چارت های سازمانی مدون ارائه شوند.

مشاغلی که سازمان IML مورد بررسی و ارزیابی قرار میگیرند عبارتند از:

 • مدیر اجرایی یا مدیر عامل [111111]
 • مدیر کل [111211]
 • مدیر فروش و بازاریابی [131112]
 • مدیر تبلیغات [131113]
 • مدیر روابط عمومی [131114]
 • مدیر منابع انسانی [132311]
 • مدیر مهندسی [133211]
 • مدیر عرضه و توزیع [133611]
 • مدیر تدارکات [133612]

سازمان ارزیابی ناتی NAATI

این سازمان تنها نهاد رسمی ارزیابی مترجمین زبان انگلیسی(Translators) و مترجمین همزمان زبان انگلیسی به سایر زبان ها (Interpreters) است. دارندگان این نوع ارزیابی، امکان اشتغال در زمینه ها­ی مترجمی و مترجمی همزمان را در کشور استرالیا و نیوزلند خواهند داشت. مدیریت این سازمان تحت نظر مراجع حکومتی و ایالتی کشور استرالیاست

ناتی NAATI

سازمان های ارزیابی حسابداران CPA/ICAA/IPA

سازمان های ارزیابی که وظیفه ارزیابی مدارک تحصیلی و شغلی حسابداران را دارند سه سازمان زیر می باشند :

 1. سازمان ارزیابی CPA
 2. سازمان ارزیابی IPA (institute of public accountants)
 3. سازمان ارزیابی chartered accountants

سازمان ارزیابی مدارک متخصصین کار درمانی

OTC (Occupational therapy council) انجمن کاردرمانی(استرالیا و نیوزیلند) در 17 فوریه 2010 با تایید موسسه حقوق تجارت و مصرف کننده مشغول به فعالیت شده است. این سازمان وظیفه ارزیابی کد شغلی Occupational Therapist را داراست.

علاوه بر سازمان های نام برده شده در بالا که عمومیت بیشتری در کشورمان دارند، استرالیا سازمان های ارزیابی دیگری نیز دارد که هر متقاضی بسته به مدرک تحصیلی و شغلش باید در ابتدا از این سازمان ها ارزیابی اخذ نموده  و سپس درخواست دعوتنامه کند. در زیر سعی شده اکثر این سازمان ها به اختصار معرفی شوند.

AACA(Architects Accreditation Council of Australia) این سازمان وظیفه ارزیابی مدارک معماران را عهده دار می باشد.

کد شغلنام شغلسازمان/سازمان های  ارزیابسطح مهارت
232111ArchitectAACA1

AASW(Australian Association of Social Workers) این سازمان وظیفه ارزیابی مدارک مددکاران اجتماعی را بر عهده دارد.

کد شغلنام شغلسازمان/سازمان های  ارزیابسطح مهارت
272511Social WorkerAASW1

(Australian Children’s Education and CARE Quality Authority) (ACECQA)

کد شغلنام شغلسازمان/سازمان های  ارزیابسطح مهارت
134111Child Care Centre ManagerACECQA1

کالج دانشمندان فیزیک و مهندسان پزشکی استرالیا ACPSEM(Australasian College of Physical Scientists and Engineers in Medicine)

ACWA(Australian Community Workers Association)

کد شغلنام شغلسازمان/سازمان های  ارزیابسطح مهارت
134214Welfare Centre ManagerACWA1
272613Welfare WorkerACWA1
411711Community WorkerACWA2
411712Disabilities Services OfficerACWA2
411713Family Support WorkerACWA2
411715Residential Care OfficerACWA2
411716Youth WorkerACWA2

ADC(Australian Dental Council)

کد شغلنام شغلسازمان/سازمان های  ارزیابسطح مهارت
252311Dental SpecialistADC1

آژانس تایید کننده انتصاب AGE(Agency that approves the appointment)

AIQS(Australian Institute of Quantity Surveyors)

کد شغلنام شغلسازمان/سازمان های  ارزیابسطح مهارت
233213Quantity SurveyorAIQS1

AITSL(Australian Institute of Teaching and School Leadership)

کد شغلنام شغلسازمان/سازمان های  ارزیابسطح مهارت
241111Early Childhood (Pre-primary School) TeacherAITSL1
241411Secondary School TeacherAITSL1
241511Special Needs TeacherAITSL1
241512Teacher of the Hearing ImpairedAITSL1
241513Teacher of the Sight ImpairedAITSL1
241599Special Education Teachers necAITSL1
241213Primary School TeacherAITSL1
241311Middle School Teacher / Intermediate School TeacherAITSL1

اداره ایمنی دریانوردی استرالیا AMSA(Australian Maritime Safety Authority)

ANMAC(Australian Nursing and Midwifery Accreditation Council)

کد شغلنام شغلسازمان/سازمان های  ارزیابسطح مهارت
134212Nursing Clinical DirectorANMAC1
254111MidwifeANMAC1
254411Nurse PractitionerANMAC1
254412Registered Nurse (Aged Care)ANMAC1
254413Registered Nurse (Child and Family Health)ANMAC1
254414Registered Nurse (Community Health)ANMAC1
254415Registered Nurse (Critical Care and Emergency)ANMAC1
254416Registered Nurse (Developmental Disability)ANMAC1
254417Registered Nurse (Disability and Rehabilitation)ANMAC1
254418Registered Nurse (Medical)ANMAC1
254421Registered Nurse (Medical Practice)ANMAC1
254422Registered Nurse (Mental Health)ANMAC1
254423Registered Nurse (Perioperative)ANMAC1
254424Registered Nurse (Surgical)ANMAC1
254425Registered Nurse (Paediatrics)ANMAC1
254499Registered Nurses necANMAC1
254211Nurse EducatorANMAC1
254212Nurse ResearcherANMAC1
254311Nurse ManagerANMAC1
411411Enrolled NurseANMAC2

ANZSNM(Australian and New Zealand Society of Nuclear Medicine)

کد شغلنام شغلسازمان/سازمان های  ارزیابسطح مهارت
251213Nuclear Medicine TechnologistANZSNM1

AOAC(Australasian Osteopathic Accreditation Council)

کد شغلنام شغلسازمان/سازمان های  ارزیابسطح مهارت
252112OsteopathAOAC1
251912Orthotist or ProsthetistAOPA1

انجمن پروتزهای ارتوستی استرالیا AOPA(Australian Orthotic Prosthetic Association)

APC(Australian Physiotherapy Council)

کد شغلنام شغلسازمان/سازمان های  ارزیابسطح مهارت
252511PhysiotherapistAPC1

APharmC(Australian Pharmacy Council)

کد شغلنام شغلسازمان/سازمان های  ارزیابسطح مهارت
251511Hospital PharmacistAPharmC1
251513Retail PharmacistApharmC1

APS(Australian Psychological Society)

کد شغلنام شغلسازمان/سازمان های  ارزیابسطح مهارت
272311Clinical PsychologistAPS1
272312Educational PsychologistAPS1
272313Organizational PsychologistAPS1
272399Psychologists necAPS1

ASMIRT(Australian Society of Medical Imaging and Radiation Therapy)

کد شغلنام شغلسازمان/سازمان های  ارزیابسطح مهارت
251211Medical Diagnostic RadiographerASMIRT1
251212Medical Radiation TherapistASMIRT1
251214SonographerASMIRT1

AVBC(Australasian Veterinary Boards Council)

کد شغلنام شغلسازمان/سازمان های  ارزیابسطح مهارت
234711VeterinarianAVBC1

اداره ایمنی هواپیمایی استرالیا  CASA(Civil Aviation Safety Authority)

CCEA(Council on Chiropractic Education Australasia)

کد شغلنام شغلسازمان/سازمان های  ارزیابسطح مهارت
252111ChiropractorCCEA1

CMBA(Chinese Medicine Board of Australia)

کد شغلنام شغلسازمان/سازمان های  ارزیابسطح مهارت
252211AcupuncturistCMBA1
252214Traditional Chinese Medicine PractitionerCMBA1

DAA(Dietitians Association of Australia)

کد شغلنام شغلسازمان/سازمان های  ارزیابسطح مهارت
251111DietitianDAA1

IPA(Institute of Public Accountants)

کد شغلنام شغلسازمان/سازمان های  ارزیابسطح مهارت
221111Accountant (General)CPAA/CAANZ/IPA1
221112Management AccountantCPAA/CAANZ/IPA1
221113Taxation AccountantCPAA/CAANZ/IPA1
221213External AuditorCPAA/CAANZ/IPA1
132211Finance ManagerCPAA/CAANZ/IPA1

MedBA(Medical Board of Australia)

کد شغلنام شغلسازمان/سازمان های  ارزیابسطح مهارت
253111General PractitionerMedBA1
253311Specialist Physician (General Medicine)MedBA1
253312CardiologistMedBA1
253313Clinical HaematologistMedBA1
253314Medical OncologistMedBA1
253315EndocrinologistMedBA1
253316GastroenterologistMedBA1
253317Intensive Care SpecialistMedBA1
253318NeurologistMedBA1
253321PaediatricianMedBA1
253322Renal Medicine SpecialistMedBA1
253323RheumatologistMedBA1
253324Thoracic Medicine SpecialistMedBA1
253399Specialist Physicians necMedBA1
253411PsychiatristMedBA1
253511Surgeon (General)MedBA1
253512Cardiothoracic SurgeonMedBA1
253513NeurosurgeonMedBA1
253514Orthopaedic SurgeonMedBA1
253515OtorhinolaryngologistMedBA1
253516Paediatric SurgeonMedBA1
253517Plastic and Reconstructive SurgeonMedBA1
253518UrologistMedBA1
253521Vascular SurgeonMedBA1
253911DermatologistMedBA1
253912Emergency Medicine SpecialistMedBA1
253913Obstetrician and GynaecologistMedBA1
253914OphthalmologistMedBA1
253915PathologistMedBA1
253917Diagnostic and Interventional RadiologistMedBA1
253918Radiation OncologistMedBA1
253999Medical Practitioners necMedBA1
253112Resident Medical OfficerMedBA1

OCANZ(Optometry Council of Australia and New Zealand)

کد شغلنام شغلسازمان/سازمان های  ارزیابسطح مهارت
251411OptometristOCANZ1

PodBA(Podiatry Board of Australia)

کد شغلنام شغلسازمان/سازمان های  ارزیابسطح مهارت
252611PodiatristPodBA1

SLAA(State or Territory Legal Admissions Authority)

کد شغلنام شغلسازمان/سازمان های  ارزیابسطح مهارت
271111BarristerSLAA1
271311SolicitorSLAA1

SPA(Speech Pathology Australia)

کد شغلنام شغلسازمان/سازمان های  ارزیابسطح مهارت
252712Speech Pathologist / Speech Language TherapistSPA1
مهاجرت به استرالیامهاجرت کاری استرالیاسرمایه گذاری استرالیا
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.